GPS Student Achivements

 
2015
  • SKC Class B 1st Placing and Overall Champion Winner (by Shao Ching)
  • SKC Class B 2nd Placing Technical Award (Pearly Tan)
  • SKC Class C 1st Placing Best Technical Award (by Veness)
  • SKC Class C 2nd Placing Technical Award (by Xu Wei)
  • SKC Open Class 2nd. Placing Technical Award (by Emiliy)

    2ND Asia Grooming Federation Grooming Competition
  • Class B 1st. Placing Best Technical Award (by Jan Lim)
  • Class C1st. Placing Best Technical Award (Veness)
 
2014
  • SKC Class A Best Techical Award and Overall Winner (by Roy)
  • DGA Pet Trim Class B 1st Placing (by Liana)
  • SKC Class B 3rd Placing Award of merit (by Tan Wei Siong)
  • DGA Class B 3rd Placing Award of Merit (by Tan Wei Siong)
  • SKC Class C 3rd Placing Award of Merit  (by Doris)
  • DGA Class C 3rd Placing Award of Merit (by Doris)
  • SKC Open Class 3rd Placing Award of Merit (by Angela)
  • DGA Pet Trim Class C 1st. Placing (by Angela)
 
 
2013
  • SKC Class A Award of Merit (by Jordan Yong)
  • SKC Class B Award of Merit (by Nichelle Tan)
  • SKC Class B Award of Merit (by Roy Tan)
  • KCT Class C Best Technical Award (by Roy Tan)
  • SKC Class C Technical Award (by Tan Wei Siong)
 
 
2012
  • DGA Class B Technical Award (by Liana Lryadi)
  • DGA Open Pet Class 1st Best Technical Award (by Nichelle Tan)
  • SKC Class B Technical Award (by Jordan Yong)
  • SKC Class B Award of Merit (by Ada Goh)
  • SKC Class C Award of Merit (by Roy Tan)
  • SKC Class C Technical Award (by Le-Anne Teo)
  • SKC Class Open Technical Award (by Rey)
  • 2nd SKC Creative Grooming Competition Overall Winner (by Jordan Yong)
  • 2nd SKC Creative Gooming Competition; under Class C Grooming Section;
    • Best Technical Award (by Tan Wei Siong)
    • Technical Award (by Grace)
    • Award of Merit (by Zhang Xinyu)
 
 
2011
  • UDC 1st Pet Grooming Best Technical Award (by Rey)
  • UDC 1st Pet Grooming Award of Merit (by Jordan Yong)
 
 
2010
  • DGA Class C Best Technical Award & Overall Winner (by Ada Goh)
 
 
2009
  • SKC Class B 1st Best Technical Award (by Sophia Choo)
  • SKC Class B 3rd (by Coreen Lim)
  • SKC Class C Award of Merit (by Toh Chaihui)
 
 
2008
  • SKC Class C Best Technical Award (by Coreen Lim)